Robienie sałatki owocowej

Piątek – 14 października – był pysznym dniem w naszej grupie, ponieważ „Starszaki” przygotowywały sałatkę owocową. Na początku dzieci wysłuchały piosenki „Sałatka owocowa”, potem rozwiązywały zagadki o owocach. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce.

Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci:

1. Ubranie fartuszków, dokładne umycie rąk.
  2. Umycie owoców i obranie (jeżeli jest taka potrzeba) z pomocą nauczyciela.
  3. Krojenie owoców w kostkę na talerzu za pomocą nożyków (zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa).
  4. Wkładanie pokrojonych owoców do dużej miski. Wymieszanie.
  5. Degustacja sałatki; dzielenie się swoimi wrażeniami; podkreślenie wkładu pracy każdego dziecka w powstanie sałatki; zachęcanie do wykonania podobnej z rodzicami w domu.

Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.