Kontakt

Przedszkole Miejskie Nr 1 ul. Słoneczna 13, 42-700 Lubliniec tel. 34 351 14 01 e-mail: 1@przedszkolalubliniec.pl

 

Kącik smakosza

W kąciku smakosza będziemy umieszczać dla Państwa przepisy ulubionych potraw dzieci, które serwowane są przez Panie Kucharki naszego Przedszkola.


MUFFINKI LEŚNY MECH- SHERKA:-)

leśny mech

Składniki na 12 – 14 sztuk:

  • 300 g świeżego szpinaku (baby) lub szpinaku mrożonego
  • 3 duże jajka
  • 3/4 (do 1 szklanki) drobnego cukru do wypieków
  • 3/4 szklanki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • skórka otarta z 1 cytryny

Mrożony szpinak rozmrozić na sitku, po czym odcisnąć z nadmiaru wody. Zmiksować blenderem (by ciasto miało bardziej jednolity kolor). Świeży szpinak (baby) umieścić w malakserze lub rozdrobnić blenderem. Powinna powstać gęsta papka drobno posiekanych liści.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić jajka (w całości) wsypać cukier i rozpocząć ubijanie. Ubijać (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej masy, która nawet potroi swoją objętość. Do ubitej piany strużką wlewać olej, nie zaprzestając miksowania. Dodać papkę szpinakową, skórkę z cytryny, zmiksować przez chwilę do połączenia.

Bezpośrednio do masy jajeczno – szpinkowej przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i wymieszać szpatułką, tylko do połączenia się składników, nie dłużej.

Ciastem wypełnić papilotki wyłożone w formie do muffinów, do pełna. Piec w temperaturze 170ºC, bez termoobiegu, przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Smacznego:-)


Tarta z jabłkami

tarta z jabłkami

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej (tortowa lub wrocławska),
  • 200 g masła,
  • 100 g cukru pudru,
  • 2 żółtka,
  • 6/7 jabłek, w zależności od wielkości,
  • cynamon,
  • opcjonalnie sok z cytryny.

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od przygotowania ciasta. Można użyć do tego miksera planetarnego albo wyrobić je ręcznie: jeśli wybieramy mikser, to używamy tzw. mieszadła (sztywna końcówka w zbliżona w kształcie do trójkąta z otworami, jeśli wybieramy opcję ręczną – pracę wykonujemy na na stolnicy lub blacie ,Przesiewamy mąkę następnie do mąki dodajemy cukier puder, 2 żółtka oraz pokrojone w kawałki zimne masło. Mikserem wyrabiamy tak długo (około 10 minut), aż powstanie dużo jednolitych grudek, następnie formujemy kulę ręcznie. Ręcznie wyrabiamy aż do uzyskania jednolitej, zwartej kuli. Czas wyrabiania ciasta ręcznie powinien być jak najkrótszy, aby ciepło rąk nie rozpuściło zbyt szybko masła. Z tak przygotowanej kuli ciasta odkrawamy 1/3 części, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażalnika. Ta część posłuży nam jako kruszonka do ciasta. Pozostałą część – również w folii – wkładamy do lodówki na ok. 30 min. Wykorzystując czas kiedy ciasto się chłodzi, przygotowujemy jabłka. Obieramy je ze skórek, następnie na tarce z małymi oczkami ścieramy je i odsączamy nadmiar soku. Do startych jabłek – w zależności od upodobań – dodajemy łyżeczkę cynamonu i opcjonalnie łyżeczkę soku z cytryny. Zwykle nie ma potrzeby dosładzania jabłek.Formę do pieczenia (średnica mojej to 29 cm) smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Następnie schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki, delikatnie rozwałkowujemy i wykładamy nim spód formy. Jest to kruche ciasto, więc będzie się rwać podczas wałkowania. Warto podsypywać sobie je mąką. Ciasto nakłuwamy widelcem po całej powierzchni i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. ( pieczenie góra\dół) na 20 min. Po upływie tego czasu, lekko zrumienione ciasto wyjmujemy z piekarnika. Na wierzch wykładamy przygotowane wcześniej jabłka. Z zamrażalnika wyjmujemy drugą część ciasta i na tarce z grubymi oczkami ścieramy je na powierzchnie z jabłkami. Całość wkładamy do piekarnika na kolejne 20 minut. Obserwujemy poziom zrumienienia ciasta, jeśli nie będzie wystarczające można włączyć na kilka minut termoobieg . Po wyjęciu ciasta z piekarnika i ostudzeniu, wierzch obsypujemy cukrem pudrem.


Ciasto z owocami

ciasto z owocami i kruszonką

Składniki:

  • 200 g masła
  • szczypta soli
  • 160 g drobnego cukru do wypieków
  • 4 duże jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • 40 g mąki ziemniaczanej lub 1 opakowanie budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 600 g dowolnych owoców (np. truskawek, odszypułkowanych i przekrojonych)*

       Mąkę pszenną, ziemniaczaną, proszek do pieczenia – przesiać, odłożyć.

W misie miksera utrzeć masło z cukrem, na jasną i puszystą masę. Dodać szczyptę soli, dalej ucierając. Wbijać jajka, jedno po drugim, ucierając po każdym dodaniu. Dodać przesiane składniki suche i wymieszać szpatułką, do połączenia się składników.

Blachę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać. Na ciasto wyłożyć owoce, rozcięciami ku górze. Posypać równomiernie kruszonką.

Piec w temperaturze 175ºC przez około 45 minut, do tzw. suchego patyczka.

Kruszonka:

  • 150 g mąki pszennej
  • 100 g masła, schłodzonego
  • 50 g cukru pudru

Wszystkie składniki wrzucić do naczynia, szybko posiekać, następnie rozetrzeć między palcami na kruszonkę. Jeśli kruszonka będzie zbyt mokra, dosypać trochę mąki.

Smacznego :-).


Pączki tradycyjne

Składniki na pączki

  • 500 g mąki pszennej – około 3 szklanki
  • 1 szklanka ciepłego mleka – 250 ml
  • 4 żółtka średnich jajek
  • 40 g cukru – około 3 pełne łyżki
  • 25 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
  • 1/4 kostki masła – 50 g
  • szczypta soli
  • 2 łyżki spirytusu lub rumu – można pominąć
  • 1 litr oleju lub smalcu do smażenia pączków

Składniki na lukier cytrynowy

  • 3 łyżki soku z cytryny – 18 g
  • 10 łyżek cukru pudru – 120 g

Pozostałe dodatki

  • 80 g dowolnej marmolady do nadziewania pączków
  • 80 g kandyzowanej skórki owocowej

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Z podanej porcji składników usmażyłam 17 średniej wielkości pączków.

Do zrobienia pączków potrzebujesz też: blat lub stolnica z wałkiem + mąka do podsypywania ciasta; wykrawaczka o średnicy 7 cm lub szklanka do wycinania pączków; średni i szeroki garnek; cedzak do łowienia pączków; ręczniki papierowe do kładzenia pączków po usmażeniu; szpryca z długim dziobkiem do nadziewania pączków lub plastikowa duża strzykawka, pędzelek kuchenny do smarowania pączków lukrem. 

Dodatkowy czas: „wyrastanie” zaczynu – minimum 15 minut; pierwsze wyrastanie ciasta – minimum 60 minut oraz wyrastanie pączków przed pieczeniem: 20-30 minut. 

Zrób zaczyn. Ze składników na ciasto uszczknij po łyżce mąki, cukru oraz 3 łyżki ciepłego mleka i całe 25 gramów świeżych drożdży. Drożdże rozetrzyj z resztą składników. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na minimum 15 minut. Zaczyn powinien urosnąć i bardzo się spienić (w razie potrzeby poczekaj jeszcze 10 minut).


W dużej misce umieść: niecałe 500 gramów mąki pszennej (minus łyżka użyta do zaczynu). Do pączków na drożdżach polecam mąkę pszenną wrocławską. Jeśli masz w domu tylko mąkę tortową, to i taka również będzie dobra. Dodaj szczyptę soli, cztery żółtka jajek, 50 gramów roztopionego i przestudzonego masła oraz pozostałe dwie łyżki cukru. 

Może Cię kusić, by dodać więcej cukru do ciasta na pączki. Nie rób tego. Za duża ilość cukru sprawi, że pączki za szybko będą się spiekać podczas smażenia. Po usmażeniu pączki możesz lukrować i oprószać kolorową posypką cukrową 🙂 Będą wystarczająco słodkie

Wlej również niecałą szklankę ciepłego mleka (minus 3 łyżki użyte do zrobienia zaczynu) oraz zaczyn. W tym momencie możesz również dodać alkohol. Wlej dwie łyżki spirytusu, rumu lub wódki. Wysokoprocentowy alkohol dodany do ciasta sprawia, że pączki podczas smażenia chłoną mniej tłuszczu. Przyznam jednak szczerze, że rzadko dodaję alkohol. Prawidłowo smażone pączki nie chłoną więcej tłuszczu, niż te z dodatkiem wódki. Przynajmniej ja nie widzę dużej różnicy
Wymieszaj wszystkie składniki i zacznij wyrabiać ciasto na pączki. Z początku ciasto wyrabiam chwilę dłońmi a następnie przenoszę je pod mikser z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiaj tak minimum 5 minut. Ciasto po wyrabianiu powinno być jednolite, jednak dość lepkie i luźne. Ciasto będzie się nadal przyklejało do ścianek miski. 

Takie ciasto zostaw w tej samej misce. Przykryj je ściereczką bawełnianą lub folią. Odstaw do wyrastania na minimum godzinę. Najlepiej do lekko nagrzanego piekarnika – temperatura nie wyższa niż 35 stopni. Po godzinie ciasto powinno ładnie urosnąć. Jeśli mam czas, to zostawiam ciasto do wyrastania nawet na 80-90 minut
Jeśli nie masz drożdży świeżych i chcesz użyć drożdży suszonych, to nie szykuj zaczynu. Wówczas wszystkie składniki na ciasto na pączki umieść w jednej misce. Ciasto wymieszaj i wyrabiaj odrobinę dłużej, niż te z zaczynem. Ciasto na drożdżach instant może potrzebować dłuższego czasu wyrastania, niż te szykowane na drożdżach świeżych.

Przygotuj sobie stolnicę. Wysyp na nią trochę mąki. Na tak przygotowaną stolnicę przełóż wyrośnięte ciasto drożdżowe. Jak widać na zdjęciu, ciasto jest lekko lepkie. Odrobiną mąki obsyp je również od góry. Przygotuj wałek oraz wykrawaczę do pączków. Użyłam wykrawaczki do ciastek o średnicy 7 cm. Możesz też użyć szklanki lub plastikową foremkę do ciastoliny, która bardzo często znajduje się w zestawach dla dzieci. Oczywiście foremka musi być czysta
Puszyste ciasto rozwałku delikatnie na grubość około 2,5 cm. Wykrawaczką wycinaj pączki. Układaj je jeden obok drugiego na lekko oprószonej mąką desce. Ciasto po wycięciu (ścinki z ciasta, które zostały po wycinaniu poprzedniej partii) ponownie lekko zagniataj, wałkuj i wycinaj krążki. Staraj się używać jak najmniej mąki do podsypywania ciasta. Tak przygotowane pączki przykryte ściereczką bawełnianą, odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce. Jeśli planujesz nadziewać pączki marmoladą, to możesz to zrobić po usmażeniu pączków (ja tak robię) lub nadziać pączki jeszcze przed smażeniem. Możesz to zrobić tak: Każdy fragment ciasta na pączka lekko rozpłaszcz. Na środek wyłóż łyżeczkę marmolady. Zamknij marmoladę w środku ciasta (podobnie jak do pierogów) i bardzo dokładnie zlep pączka. Formuj go w dłoniach na kształt kuli
W trakcie wyrastania pączków przygotuj sobie średniej wielości garnek. Wlej do niego minimum 700 ml świeżego oleju roślinnego o wysokiej temperaturze spalania. Polecam olej rafinowany: rzepakowy, ryżowy lub kokosowy. Jeśli masz świeży, dobrej jakości smalec, to również będzie idealny do smażenia pączków. Zacznij nagrzewać olej. Ustaw średnią moc palnika i cierpliwie czekaj, aż garnek z olejem nagrzeje się do temperatury 175 stopni. 

Jeśli masz termometr cukierniczy, to polecam go użyć. Jeśli nie masz termometru, to koniecznie uzbrój się w cierpliwość i podgrzewaj olej na średniej mocy palnika przez kilka minut. Olej będzie idealnie gorący, jeśli kawałek ciasta „rzucony” do oleju od razu wypłynie i zacznie się smażyć

Obok garnka połóż ręczniki papierowe oraz cedzak do łowienia pączków. Na nagrzany olej kładź po kilka pączków. Nie kładź ich za dużo na raz. Pączki jeszcze rosną w garnku, więc powinny swobodnie w nim pływać. Smaż je na rumiano po około 2-3 minuty na stronę. Jeśli pączki za szybko się rumienią, to zmniejsz moc palnika. Nie można ich za szybko wyławiać ponieważ istnieje ryzyko, że będą w środku surowe. Każdą partię odkładaj na ręcznik papierowy i na kratkę do przestudzenia.

Pączki domowe są już gotowe do jedzenia. Możesz je po usmażeniu nadziać marmoladą lub gęstym dżemem czy musem owocowym. Przygotuj sobie szeroką plastikową strzykawkę (taka bez igły), rękaw cukierniczy z długą tylką lub jednorazowy i wąski worek cukierniczy. W woreczku umieść wcześniej wymieszaną marmoladę i wstrzyknij ją z boku do każdego pączka. 

Jeśli planujesz tylko oprószyć pączki cukrem pudrem, to zrób to po całkowitym przestudzeniu pączków. W innym wypadku cukier puder rozpuści się
na pączkach

Smacznego. 


Deser musowy trzy kolorowy

Składniki:

  • 1 kg truskawek
  • 1 kg brzoskwiń lub ( 2 puszki brzoskwiń w puszce)
  • 1 kg jabłek
  •  Ewentualnie kilka łyżek brązowego cukru

Wykonanie:

Wszystkie owoce myjemy i obieramy ze skórki . Jabłka obrać i pokroić na mniejsze części, przełożyć do garnka i uprażyć. Ostudzone jabłka przełożyć do wysokiego naczynia i zblendować na gładki mus. Brzoskwinie jeżeli są świeże pozbawić pestki i skórki przełożyć do wysokiego naczynia i  również zblendować na gładki mus. Truskawki pozbawić szypułek i tak jak z poprzednimi owocami zblendować je na gładki mus. Jeżeli owoce są bardzo kwaśne można je osłodzić kilkoma łyżkami cukru brązowego. Do przeźroczystego pucharka nakładać warstwami musy, kolejność jest dowolna. Starać się aby powstały mnie więcej trzy równe warstwy. Tak przygotowany deser możemy przyozdobić świeżą melisą lub miętą.

Smacznego 🙂


Przedszkolna pizza

dzień pizzy

Składniki na ciasto do pizzy

  • 2,5 szklanki mąki pszennej – najlepiej typ. 00* – 450 g
  • 1 szklanka ciepłej wody – 250 ml
  • łyżka oliwy
  • płaska łyżeczka suchych drożdży lub 20 g świeżych drożdży
  • płaska łyżeczka soli
  • płaska łyżeczka cukru

Składniki na sos pomidorowy

  • 500 g przecieru z pomidorów (nie koncentrat)
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 łyżka oregano
  • pół płaskiej łyżeczki soli i cukru

Pozostałe składniki na pizzę

  • 150 g szynki
  • 2 średnie papryki
  • 300 g sera mozzarelli
  • 2 łyżki suszonego oregano
  • pół cebuli

Zaczyn na ciasto drożdżowe :
W miseczce drożdże rozrobić z cukrem i przykryć do wyrośnięcia.
W dużej misce umieść wszystkie składniki. Ciasto wyrabiaj ręcznie lub mikserem z hakami do ciasta drożdżowego przez minimum 10-15 minut. 
Kulę ciasta zostaw w misce przykrytej ściereczką na 60 minut. Po godzinie ciasto powinno potroić swoją objętość. 

Po tym czasie wyjmij ciasto na blat lekko obsypany mąką i wyrabiaj kilka minut. Po wyrobieniu ciasta podziel je na dwa równe kawałki. Ciasto powinno ważyć około 740 gramów, więc otrzymasz dwie kulki po 370 gramów. Kulki chlebowe odstaw do ponownego wyrośnięcia na maksymalnie 30 minut. 

Na patelni nagrzej oliwkę. Czosnek przepuść przez praskę i podsmażaj chwilę na oliwie, na średniej mocy palnika. Dodaj też przetarte pomidory oraz łyżkę oregano, sól i cukier. Zmniejsz moc palnika. Zamieszaj sos i podgrzewaj go minimum 10 minut, co jakiś czas mieszając.

 Wyrośnięte kule ciasta pod pizze przenieś na blat roboczy. Kulę ciasta, która czeka na swoją kolej odłóż na bok. Możesz ją przykryć lekko wilgotną ściereczką bawełnianą, by nie wysychała z wierzchu.

Szybko wysmaruj pizzę 1/4 sosu (lub mniej), ułóż kolejno szynkę, plasterki mozzarelli, cebulę pokrojoną w piórka. Rozsyp pokrojoną paprykę i całość posyp oregano. Od razu pizzę przenieś pod piekarnik. 
Pizza będzie gotowa po około10- 15  minutach od umieszczenia jej w piecu. 

Smacznego:-)


pączki serowe

Pączki- oponki serowe

  • 500 g półtłustego twarogu (trzykrotnie zmielonego lub przeciśniętego przez praskę)
  • 1 duże jajko
  • 2 żółtka, z dużych jajek
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
  • 3 łyżki drobnego cukru do wypieków
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g) lub prawdziwego cukru z wanilią
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 szklanki mąki pszennej (+ więcej do podsypywania)

Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i zmiksować do otrzymania miękkiego, lekko klejącego się ciasta (należy zacząć od 2 szklanek mąki pszennej i w razie potrzeby podsypywać). Gotowe ciasto może się lekko kleić. Ciasto na oponki z serem rozwałkować na grubość około 1 cm, podsypując z obu stron mąką, i wycinać oponki np. przy pomocy szklanki i zakrętki/kieliszka.

Oponki, pączki wrzucać na głęboki i rozgrzany olej (temperatura oleju 175ºC, jak przy pączkach), smażyć z obu stron na złoty kolor. Odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniczku kuchennym, na koniec  gotowe oponki czy tez pączki  posypać obficie cukrem pudrem.

Ponadto:

  • cukier puder do oprószenia

Smacznego:-)


Muffinki czekoladowo- piernikowe

Składniki na 12 babeczek:
2/3 szklanki i 2 łyżki mąki pszennej np. tortowej
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżka przyprawy korzennej do piernika
pół łyżeczki sody oczyszczonej
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
120 g masła
55 g gorzkiej czekolady, posiekanej
pół szklanki kakao
2 duże jajka
3/4 szklanki jasnego brązowego cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
pół szklanki kwaśnej śmietany 18%
3/4 – 1 szklanka powideł śliwkowych
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną, cynamon, przyprawę korzenną, sodę, proszek – wymieszać i przesiać, odłożyć.

W garnuszku umieścić masło, roztopić. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odstawić do jej roztopienia, mieszając pod koniec. Dodać przesiane kakao i wymieszać rózgą kuchenną. Odstawić do lekkiego przestudzenia.

Jajka (bez rozdzielania na białka i żółtka) i cukier ubić mikserem do puszystości. Dodać ekstrakt z wanilii, ubijając dalej. Dodać masę czekoladową i dokładnie zmiksować (tą samą końcówką miksera). Dodawać śmietanę, na zmianę ze suchymi składnikami, mieszając szpatułką tylko do połączenia się składników.

Formę do muffinek wyłożyć papilotkami. Połowę ciasta wyłożyć do papilotek, wyrównać. Na sam środek wyłożyć pełną łyżeczkę powideł:

Przykryć pozostałą częścią ciasta czekoladowego, wyrównać.

Piec w temperaturze 170ºC, bez termoobiegu, przez około 20 – 22 minuty lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, przestudzić na kratce.

Polewa z mlecznej czekolady:

  • 100 g mlecznej czekolady
  • 30 g masła

Czekoladę i masło roztopić (razem) w kąpieli wodnej. Pełną małą łyżeczkę polewy rozprowadzić po każdej babeczce.

Dowolnie udekorować (cukrem pudrem oprószałam po zastygnięciu polewy).

Smacznego :-).


szarlotka

Szarlotka

Składniki:

  • 1,5 kg jabłek – około 6 sztuk np. antonówka
  • 2 szklanki mąki pszennej – 320 g
  • kostka masła – 200 g
  • 1 średnie jajko
  • 1/4 szklanki cukru – 80 g
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • cynamon

W pierwszej kolejności zagnieć ciasto kruche na szarlotkę. W dużej misce umieść razem dwie szklanki mąki (szklanka o pojemności 250 ml); jedno średnie jajko, które może być wyjęte prosto z lodówki; 1/4 szklankę cukru zwykłego lub drobnego – 80 g;  kostkę masła, którą polecam pokroić nożem na mniejsze kawałki. Masło również możesz wyjąć prosto z lodówki. Na koniec jeszcze tylko 2 łyżeczki proszku do pieczenia i ewentualnie szczypta soli. Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Ja zawsze ciasto kruche wyrabiam w dłoniach. Postaraj się to zrobić szybko. Na początku może Ci się wydawać, że ciasto jest zbyt sypkie, jednak w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Ja wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też zrobić to na dużej desce, czystym blacie lub stolnicy. 

Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę polecam dodać łyżkę lodowatej wody lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18 %.

Z ciasta uformuj kulę. Zawiń je w folię i umieść w lodówce na całą godzinę.Jabłka cienko obierz i podziel na ćwiartki a następnie usuń gniazda nasienne. Jabłka zetrzyj na tarte, na grubych oczkach. Miskę ze startymi jabłkami odłóż na 20 minut, by jabłka puściły trochę soku. Garść po garści łap porcję tartego jabłka i odciskaj sok. Możesz to też robić przez czystą gazę lub ściereczkę bawełnianą. Ja odcisnęłam ze swoich jabłek pół szklanki soku. To odciśniętych lekko tartych jabłek możesz teraz dodać trochę cynamonu, czy też przyprawy do szarlotki. Po godzinie leżakowania ciasta w lodówce możesz je wyjąć. Zdejmij folię a ciasto podziel na dwie części. Jedną połówkę odłóż do lodówki lub do zamrażalnika. Ja odkładam ciasto do zamrażalnika, ponieważ na koniec ścieram je na tarce i wykładam na wierzch jabłek w formie z ciastem. Jeśli odłożysz ciasto do lodówki, to ciężko będzie Ci je potem zetrzeć. Pozostaje wówczas opcja rwania ciasta kawałek po kawałku i wykładanie go po całej powierzchni szarlotki. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia, a resztkami masła wysmaruj sobie boki formy. Do natłuszczonych boków przyłóż/przyklej paski papieru do pieczenia/pergaminu. Ja użyłam średniej wielkości formy prostokątnej o wymiarach 18/27 cm, ale możesz też użyć tortownicy o średnicy 24 cm. Dla mnie najłatwiej jest kroić część kuli ciasta na plastry. Wykładam nimi dno formy a na koniec tylko zlepiam całość w jednolity spód. Na spód wyłóż starte i odciśnięte z nadmiaru soku jabłka. Wyrównaj powierzchnię i lekko uklep tarte jabłka. Jeśli Twoja połówka ciasta została odłożona do zamrażalnika, to wyjmij ją i zetrzyj na tarte (te same oczka co jabłka). Starte ciasto wyłóż po całej powierzchni szarlotki. Jeśli ciasto czekało w lodówce, to rwij je kawałek po kawałku i układaj na całej powierzchni szarlotki.Szarlotka jest już gotowa do pieczenia. Formę z ciastem umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz środkową półkę. Ciasto piecz około godziny.. maksymalnie do 70 minut.Po upieczeniu możesz od razu wyjąć szarlotkę z piekarnika. Po lekkim przestudzeniu zdejmij boki i przełóż ciasto na kratkę, do przestudzenia. Przed podaniem możesz oprószyć szarlotkę cukrem pudrem lub mieszanką cukru pudru i cynamonu.
SMACZNEGO


ciasto czekoladowe

Ciasto czekoladowo- piernikowe

Składniki:

  •  2 duże jajka
  • 100 ml oleju
  • 1 szklanka maślanki
  • 250 g mąki pszennej
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 2,5 łyżki kakao
  • 2,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
  • 100 g gorzkiej czekolady, posiekanej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Suche składniki przesiać, odłożyć.

Jajka, olej, maślankę umieścić w naczyniu i zmiksować do połączenia się składników. Mąkę, cukier, kakao, sodę, przyprawę korzenną – przesiać i wymieszać. Dodać do płynnych składników i zmiksować na gładką masę; miksować nie za długo, tylko do połączenia się składników (można też wymieszać szpatułką). Dodać czekoladę, wymieszać.

Formę keksówkę o wymiarach 24 x 11 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną. Wlać do niej ciasto. Piec w temperaturze 175ºC przez około 60 minut, do tzw. suchego patyczka.

Smacznego :-).


piegusek

Ciasto piegusek

Składniki:

·  300 g mąki pszennej tortowej

·  1 szklanka suchego maku

·  250 g drobnego cukru do wypieków

·  4 jajka

·  250 g masła

·  1 szklanka mleka

·  2 łyżeczki proszku do pieczenia

·  ekstrakt lub aromat do ciasta (waniliowy lub migdałowy)  

            Masło utrzeć z żółtkami i cukrem do otrzymania jasnej i puszystej masy. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, mak, wlać mleko, aromat – wszystko delikatnie wymieszać szpatułką. Na koniec dodać ubitą na sztywno pianę z białek, delikatnie wymieszać.

Formę o średnicy 22 cm posmarować masłem i oprószyć mąką pszenną. Przelać do niej ciasto, wyrównać.

Piec w temperaturze 180ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 45 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka (pierwsze 20 minut warto piec w niższej temperaturze piekarnika – 160ºC). Wyjąć, wystudzić.
Smacznego:-)


kołacz śląski

Kołocz śląski z jabłkami

ciasto na 2 blachy:
mąka pszenna – 1 kg
drożdże – 10 dag
cukier – 20 dag
mleko – 2 szklanki
jaja całe – 2 szt.
żółtka – 2 szt.
masło – 20 dag
tłuszcz gęsi – 1 łyżka
cukier wanilinowy – 1 szt.
sól – szczypta

na wierzch (do posmarowania) – 1 jajko

posypka

mąka pszenna – 0,5 kg
cukier puder – 0,375 kg
cukier wanilinowy – 1 szt.
żółtka – 1 szt.
masło – 1 kostka
margaryna – 0,5 kostki
sól – szczypta

Przygotowanie

 Drożdże wraz z 2 – 3 łyżkami cukru ucieramy i odstawiam w ciepłe miejsce, do całości możemy dodać dosłownie odrobinę mleka czyli łyżkę lub dwie, dodajemy też łyżkę mąki. W międzyczasie masło rozpuszczamy i studzimy, ponieważ takie gorące mogłoby zabić drożdże. Resztę mąki przesiewamy do miski i dodajemy pozostały cukier oraz wbijamy jajka. To ciasto bardzo dobrze jest wyrabiać robotem kuchennym z odpowiednią końcówką. Dodajemy drożdże i wyrabiamy. Gdy składniki względnie się połączą (masa i tak będzie dosyć sypka) wlewamy powoli przestudzone masło. Ciasto drożdżowe lubi długie wyrabianie dlatego dajemy mu 20 a nawet 30 minut, jeżeli tylko nasz robot jest to w stanie znieść. Wyrobione gładkie ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę w ciepłe miejsce, miskę dobrze jest przykryć ściereczką, zaleca się nawet unikania przeciągów w mieszkaniu.
Cukier mieszamy z mlekiem (temperatura pokojowa), taką miksturą smarujemy przy pomocy pędzelka ciasto drożdżowe, jeszcze przed nałożeniem posypki. Nakłuwamy widelcem – kolejność dowolna.Zimne masło, cukier, przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem oraz żółtko zagniatamy. Najlepiej ciasta nie ”przegrzewać” i robić to zimnymi dłońmi lub mikserem tylko do momentu połączenia się składników. Z ciasta formujemy kulkę, owijamy folia spożywczą i wstawiamy na pół godziny do lodówki. Przy nakładaniu posypki na ciasto drożdżowe robimy to tak jakbyśmy chcieli uszczypnąć kulkę.Przepis na ciasto czy posypkę jest w każdym wariancie taki sam. Bez względu na to czy nadzieniem będzie ser, mak, owoce.

Mus jabłkowy mieszamy z cukrem, ewentualnie marmoladą i doprawiamy cynamonem. Miejsce nadzienia jest zawsze pomiędzy dwiema warstwami drożdżowymi. I dwa słowa o formowaniu…Blaszkę smarujemy margaryną (dużą). Ciasto drożdżowe dzielimy na dwie części, każdą z nich wałkujemy do uzyskania prostokątnego płata wielkości blaszki.
Jeden z płatów (ten musi być idealny, bez dziur) kładziemy bezpośrednio na wysmarowanej blaszce, następnie kładziemy nadzienie (dowolne), zostawiamy około centymetra od każdego z boków kołacza bez niego.
Akurat w przypadku jabłkowego zalecane jest aby nie było ono zbyt grube, maku czy sera może być więcej.
Bezpośrednio na nadzieniu kładziemy pozostałe ciasto drożdżowe, nie przejmujmy się jeśli nie będzie ono idealne i miejscami zostanie nadszarpnięte. Brzegi ciasta drożdżowego zlepiamy ze sobą (dlatego na bokach nadzienia się nie kładzie).
Ciasto smarujemy mlekiem z cukrem i nakłuwamy widelcem aby nie tworzyły się już w trakcie pieczenia nieestetyczne ”brzuchy”. Teraz możemy przystąpić do nakładania posypki. Pieczemy około 70 minut w 175 stopniach (warto sprawdzać patyczkiem), a po wystudzeniu obowiązkowo posypujemy cukrem pudrem.


rogale

Rogal marciński – składniki na ciasto drożdżowo – francuskie 

  • 1 szklanka letniego mleka
  • 1 łyżka suchych drożdży (12 g) lub 24 g drożdży świeżych
  • 1 jajko
  • pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 3,5 szklanki mąki pszennej
  • 3 łyżki cukru
  • szczypta soli
  • 225 g masła, w temperaturze pokojowej (30 g do ciasta i 195 g do przekładania)

Rogal Marciński – nadzienie:

  • 300 g białego maku
  • 100 g masy marcepanowej
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 100 g orzechów włoskich
  • 100 g zblanszowanych migdałów
  • 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
  • 3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki
  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
  • posiekane orzechy włoskie lub migdały do posypania
  • Wykonanie:

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn , dodać resztę składników i rozetrzeć pomiędzy palcami, pod koniec dodając 30 g roztopionego masła. Wyrobić ciasto, bardzo krótko – tylko do połączenia; powinno pozostać lepiące. Uformować z niego prostokąt i owinąć szczelnie folią, następnie schłodzić w lodówce przez około 1 godzinę.

Schłodzone ciasto na rogale świętomarcińskie przełożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm, tak, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Pozostałą ilość masła z przepisu (195 g) rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić pół cm marginesu wokół). Złożyć 1/3 ciasta od góry ku środkowi, następnie złożyć dolną część tak, by przykryła pierwszą (tak, jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi, odwrócić ciasto o 90º (by wałkowanie było prostsze) i delikatnie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 25 x 17 cm używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć ponownie na 3 części i schłodzić przez 45 minut w lodówce (ciasto owijamy folią spożywczą, by nie wyschło).

Proces wałkowania i składania ciasta na rogale świętomarcińskie powtarzać kolejne 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po  ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto dobrze owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na całą noc.

Ciasto na rogale marcińskie wyjąć z lodówki na 20 minut przed robieniem rogalików.

Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Masę marcepanową na rogale marcińskie rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwartą, ale plastyczną masę. Masa na rogale marcińskie nie powinna być zbyt płynna, ani zbyt twarda (reguluje się jej konsystencję dodając stopniowo śmietanę).

Ciasto na rogaliki marcińskie rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 cm i pokroić na trójkąty (o długich bokach). Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta – zwijać rogaliki marcińskie zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 40 – 50 minut lub do podwojenia objętości.

 Piekarnik rozgrzać do 180ºC. Wyrośnięte rogale marcińskie posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec około 20 – 30 minut, aż się ładnie zezłocą.* Rogale marcińskie wyjąć na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem, posypać orzeszkami lub posiekanymi migdałami.
Smacznego:-)


BABKA CYTRYNOWA

Babka cytrynowa
Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej torowej – 320 g
  • 4 łyżki skrobi ziemniaczanej – 70 g
  • 4 średnie jajka
  • 3/4 szklanki drobnego cukru – 170 g
  • 3/4 szklanki oleju roślinnego – 180 g
  • pół szklanki jogurtu naturalnego – 170 g
  • sok z jednej cytryny + otarta skórka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Ciasto cytrynowe przepis

Do misy miksera wbij cztery średniej wielkości jajka i wsyp mniej więcej 3/4 szklanki cukru (lub mniej). Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut. Cukier powinien całkowicie rozpuścić się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa.Do miski z puchem jajecznym zacznij wlewać olej (rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron). Olej wlewaj cienką strużką. Puch ubijaj w trakcie wlewania oleju już na średnich obrotach. Zmniejsz obroty miksera do niskich i dodaj też pół szklanki jogurtu naturalnego oraz sok z cytryny i otartą skórkę z cytryny. Po chwili wyłącz mikser.

Do miski wsyp mieszankę sypkich składników (mąka pszenna, skrobia i proszek do pieczenia). Dwie szklanki mąki pszennej – najlepiej tortowej typ. 450. Nigdy nie napełniaj szklanki do pełna. Warto skorzystać z wagi kuchennej). Cztery łyżki skrobi ziemniaczanej to nie więcej niż 70 gramów. Dwie łyżeczki proszku do pieczenia – nie czubate. Całość wymieszaj powoli, ale dokładnie szpatułką z sylikonową łopatką lub drewnianą łyżką. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Dno z papierem oraz boki delikatnie wysmaruj olejem roślinnym i obsyp lekko bułką tartą, kaszą manną lub wiórkami kokosowymi.Gotowe do pieczenia ciasto przełóż do formy. Formę z ciastem cytrynowym umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz około 50-60 minut. Po około 45 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto cytrynowe jest już upieczone. Moje było upieczone po 60 minutach (mała i wysoka forma). 

Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij ciasto z pieca. Uwolnij je z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia. 
Smacznego:-)


Ciasto dyniowo-czekoladowe

Składniki:
1 i 1/3 szklanki mąki pszennej (użyłam tortowej)
2/3 szklanki kakao bez cukru
1 płaska łyżeczka sody
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
80ml oleju
1/2 szklanki jogurtu naturalnego
1 szklanka cukru
2 jajka
1/3 łyżeczki aromatu waniliowego
2/3 szklanki puree z dyni
100g poszatkowanej gorzkiej czekolady

Wykonanie:

1. Piekarnik nastawić na 170oC na funkcji góra-dół.

2. Mąkę, kakao, proszek do pieczenia i sodę przesiać. Dodać szczyptę soli, wymieszać.

3. Do miski wlać olej, dodać jogurt, jajka, cukier, aromat i wymieszać krótko mikserem. Następnie dodać purée z dyni wymieszać.

4. Do mokrych składników dodać suche i wymieszać. Na końcu dodać czekoladę i wymieszać łyżką lub szpatułką.

5. Ciasto przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 25x12cm. Wierzch wyrównać i ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 60-65 minut. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.

Smacznego:)


Chałka drożdżowa

Składniki na chałkę

  • 500 g mąki pszennej tortowej – pół torebki
  • 1 szklanka lekko ciepłego mleka – 250 ml
  • 80 g prawdziwego masła – trochę mniej niż pół kostki
  • 7-8 g suchych drożdży lub 30 g świeżych
  • 5 płaskich łyżek cukru – do 60 g
  • szczypta soli

Składniki na kruszonkę

  • 50 g mąki pszennej
  • 30 g prawdziwego masła
  • 30 g cukru

Wykonanie:
Do dużej miski przesiej 500 gramów mąki pszennej tortowej. Będzie to połowa standardowego, kilogramowego opakowania mąki. Wsyp również do 60 gramów cukru zwykłego lub drobnego. Będzie to około pięć płaskich łyżek cukru. Dodaj szczyptę soli i wsyp 7-8 gramów drożdży suszonych. Wymieszaj suche składniki. Do miski z dobrze wymieszanymi składnikami suchymi dodaj szklankę lekko ciepłego mleka (250 ml pełnotłustego mleka) oraz trochę mniej niż pół kostki roztopionego i przestudzonego masła. Będzie to 80 gramów masła. Całość wymieszaj łyżką drewnianą lub sylikonową szpatułką. Miskę z ciastem przenieś pod mikser z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiaj tak minimum 10 minut. Ciasto po wyrabianiu powinno być jednolite. Możesz też wyrobić ciasto ręcznie będzie to trwało ok 20-30 minut. Przy drożdżach świeżych polecam zrobić rozczyn. Musisz wówczas uszczknąć część składników ze składników na ciasto. A będą to: 100 ml mleka – 2/5 szklanki (mleko może być lekko ciepłe, ale nie może być gorące), dwie łyżki mąki pszennej, 30 gramów świeżych drożdży ( trochę więcej niż 1/4 kostki o wadze 100 gramów) oraz łyżka cukru. Drożdże rozetrzyj z resztą składników. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką lub folią i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut. Po tym czasie rozczyn powinien urosnąć i bardzo się spienić. Powstanie Ci wysoka pianka. Rozczyn dodajesz do reszty składników z przepisu na ciasto pod chałkę i wyrabiasz mikserem na gładką kulę. Wyrobione ciasto zostaw w tej samej misce lub przenieś do większej, by miało miejsce wyrosnąć. Przykryj je ściereczką bawełnianą lub folią. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrastania na minimum półtorej, nawet do dwóch godzin. Ciasto powinno bardzo wyrosnąć. Z wyrośniętego ciasta drożdżowego pod chałkę można upiec jedną dużą i grubą chałkę lub  podzielić ciasto na dwie części i upiec dwie średnie chałki. Całe ciasto przełóż zatem z miski na blat i raz jeszcze zagnieć.   Jedną kulę przykryj folią lub ściereczką, by nie obsychała. Drugą kulę podziel na cztery równe kawałki. Kawałki ciasta rozciągnij dłońmi na sznurki długości około 40 cm (jeśli chcesz, by chałka była grubsza i krótka, to możesz zrolować krótsze i grubsze wałki). Cztery sznurki ciasta umieść na kawałku papieru do pieczenia i złącz ich końce.   Przeplataj sznurki ciasta na przemian tak by powstał warkocz. Chałki umieść na jednej dużej blaszce, na jednym kawałku papieru do pieczenia. Zachowaj między nimi spore odstępy. Chałki przykryj ściereczką bawełnianą i odłóż w ciepłe miejsce na około 30 minut. Chałki powinny w tym czasie ładnie wyrosnąć. Możesz je posmarować od góry mlekiem lub też jajkiem rozbełtanym z mlekiem.
Wyrośnięte i posmarowane mlekiem chałki posyp od góry kruszonką. Warto przygotowywać ją sobie wcześniej, np. w trakcie wyrastania ciasta. Wszystkie składniki na kruszonkę dokładnie wymieszaj i rozetrzyj w dłoniach. Blaszkę z wyrośniętymi, posmarowanymi mlekiem i posypanymi kruszonką chałkami umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (opcja pieczenia góra/dół). Chałki piecz około 25 minut. Upieczone chałki są wyrośnięte i rumiane. Po upieczeniu możesz od razu wyjąć je z piekarnika.        

Smacznego:-)                                                                                                                                                                        


śliwkowa nutella

Śliwkowa nutella – składniki na 2 słoiczki o pojemności 220 ml:

  • 1 kg śliwek węgierek
  • 3/4 szklanki cukru (lub wedle smaku)
  • wanilia (ekstrakt lub pasta z wanilii), niekoniecznie
  • 70 g kakao lub czekoladę 200g

Śliwki węgierki odpestkować, umieścić w szerszym garnku z grubszym dnem razem z cukrem, wanilią. Wymieszać, chwilę pogotować, doprowadzić do wrzenia. Jak już owoce puszczą soki a cukier się rozpuści zmiksować przy pomocy blendera. Gotować przez kilka godzin (porcję z 1 kg śliwek przez około 1 godzinę, większą ilość powideł dłużej, do otrzymania odpowiedniej konsystencji), na małej mocy palnika, bez pokrywki, aż woda odparuje na tyle, że powidła będą miały odpowiednią konsystencję.Dodać kakao lub czekoladę i gotować jeszcze około 15 minut.

Smacznego:-)


dzień uśmiechu

Ciasteczka uśmieszki:-)

Składniki na ok. 27 sztuk:

Ciasto kruche:

  • 225 g mąki pszennej
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 125 g masła, zimnego
  • 1 jajko, zimne
  • 50 g jogurtu naturalnego typu greckiego, zimnego
  • ½ płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia

Dodatkowo:

  • 3 jabłka średniej wielkości
  • cukier puder do posypania

Sposób przygotowania:

  1. Przygotować ciasto kruche: Z mąki, cukru, cukru waniliowego, masła (pokrojonego na małe kawałki), połowy jajka, jogurtu i proszku do pieczenia zagnieść jednolite ciasto ręką lub robotem kuchennym. Z ciasta uformować kulę, lekko ją spłaszczyć i owinąć w folię spożywczą. Wstawić do lodówki na ok. 1 godzinę.
  2. Schłodzone ciasto rozwałkować na blacie posypanym mąką na grubość ok. 3mm. Z ciasta wykrawać kółka szklanką o średnicy 7 cm.
  3. Jabłka, umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na “dwunastki” (tj. na ćwiartki i każdą ćwiartkę jeszcze na 3 części).
  4. Kawałki jabłek ułożyć na kółkach z ciasta. Kółka złożyć na pół. Lekko docisnąć ciasto do jabłka.
  5. Ciasteczka układać na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia. (Wychodzi 1,5 blachy ciasteczek).
  6. Piec jedną blachę po drugiej w nagrzanym piekarniku ok. 25 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), aż się lekko zarumienią.
  7. Upieczone ciasteczka wyłożyć na kratkę kuchenną i pozostawić do ostygnięcia. Chłodne oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego:-)


gofry

Gofry
Składniki:
1 duże jajko
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mleka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 szklanki oleju
cukier puder do posypania.

Wykonanie:
Białko oddzielamy od żółtka (żółtko przekładamy do osobnej miski). Białko ubijamy na sztywną pianę z odrobiną soli i odstawiamy na bok. Żółtko, mąkę, mleko,olej i proszek do pieczenia miksujemy na gładką masę. Dodajemy białko i delikatnie mieszamy szpatułką. Nakładamy ciasto na rozgrzaną gofrownicę i pieczemy około 7min z jednej strony i przekładamy ostrożnie na drugą stronę. Gofry pieczemy na złoty kolor. Upieczone, chrupiące gofry posypujemy cukrem pudrem.
Z podanej proporcji wychodzi 5 gofrów.

SMACZNEGO:-)



  • kulki mocy
  • kulki mocy

Kulki mocy

Składniki:
200g mieszanki owoców suszonych (daktyle, żurawina,rodzynki, śliwki)
100g mieszanki orzechów lub 80g nasion (słonecznika, pestek dyni, wiórek kokosowych, nasiona sezamu)
1 łyżka kakao
1 szczypta cynamonu.
Dodatkowo do obtoczenia tarta czekolada, nasiona sezamu, wiórki kokosowe czy posiekany słonecznik.

Wykonanie:
Do miski wrzucamy wszystkie składniki i blendujemy na masę, tak żeby orzechy czy nasiona były wyczuwalne. Formujemy niewielkie kulki i obtaczamy według uznania w słoneczniku, tartej czekoladzie,sezamie czy wiórkach kokosowych. Kulki można spożywać od razu, ale lepiej je schłodzić przez około 1 godzinę w lodówce.

Smacznego:-)



  • deser warstwowy
  • deser warstwowy

Deserki warstwowe:

Jogurt naturalny 180g
granola owocowa 8 łyżek
truskawki 300g
szklanka lub pojemniczek o pojemności 200ml
gorzka czekolada 2 łyżki

Wykonanie:

Truskawki wrzucamy do wysokiego naczynia i blendujemy na mus. Czekoladę gorzką siekamy na małe kawałeczki. Składniki odstawiamy na bok, będą nam potrzebne później.
Do szklanki przekładamy 3 łyżki jogurtu naturalnego, następnie dodajemy 3 łyżki granoli i wierzch polewamy kilkoma łyżkami musu truskawkowego, dekorujemy posiekaną gorzka czekoladą.

Smacznego


ciasto marchewkowe i piernikawka

Ciasto marchewkowe:
260g mąki pszennej
260g tartej marchwi na drobnych oczkach
190ml oleju
150g cukru brązowego
50g cukru białego
4 jajka (M)
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1/2 op(16g) cukru waniliowego
dodatkowo: można dodać garść siekanych orzechów.

Wykonanie: Do miski wlewamy olej, dodajemy cukry i mieszamy ruzgą tylko do połączenia składników, dodajemy po jednym jajku i nadal mieszamy. Przesiewamy do miski wszystkie sypkie składniki i mieszamy tylko do połączenia się składników. Na końcu dodajemy tartą marchew i (orzechy jeżeli lubimy) mieszamy wszystko i wlewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Wielkość blachy 24 cm na 34 cm. Pieczemy 35-40 min w temperaturze 180’C (czas pieczenia może się różnić od podanego czasu dlatego zawsze pieczemy do tzw suchego patyczka). ciasto po upieczeni można polać roztopioną czekoladą lub posypać cukrem pudrem.

Piernikawka:
2 szklanki mleka
1 łyżka kawy zbożowej np”inka”
1/2 łyżeczki przyprawy do piernika

Wykonanie:Do garnuszka wlewamy mleko, wsypujemy kawę zbożową i przyprawę do piernika. Wszystko razem mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Wlewamy do szklanki i delikatnie posypujemy kakao.

Smacznego:-)

Przejdź do treści Przejdź do menu