Wycieczka do Sztolni

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to ponad 5 km podziemnych tras turystycznych, dwa szyby górnicze, trzy lokalizacje na powierzchni terenu (w tym port sztolniowy w centrum Zabrza, zabytkowe zabudowania kopalniane oraz unikatowa maszyna parowa). Sztolnia to też całe mnóstwo wiedzy oraz wrażeń, którymi pragniemy podzielić się w możliwie najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób. Fragmenty odwiedzanych podziemnych wyrobisk pochodzą z końca XVIII
wieku. Część kompleksu to modelowa kopalnia z drugiej połowy wieku XX. Tym samym jest to jednocześnie najstarszy i najbardziej różnorodny obiekt górnictwa węglowego oddany do ruchu turystycznego i działalności edukacyjnej w Europie.

We wtorek 09 listopada, podczas wędrówki po XIX-wiecznych wyrobiskach kopalni Przedszkolaki poznały śląskie piosenki, gwarę, tradycyjne śląskie stroje – w tym elementy stroju górniczego, a także legendy. W trakcie gier i zabaw polisensorycznych dzieci zdobyły informacje na temat powstawania węgla i wykorzystywania go do celów przemysłowych, dowiedziały się czym jest smog i jak powstaje. W sztolni dzieci poznały św. Barbarę i legendę o skarbniku a swoje zwiedzanie zakończyły zabawą muzyczną „Górnicza orkiestra”. W trakcie zwiedzania przedszkolaki przejechały się pociągiem górniczym Karlik.

• sztolnia
Kategorie: 2021 - 2022